Jak všiváček správně použít
Zásadní pokyn zní vyčesávat MOKRÉ VLASY s trochou KONDICIONÉRU, nebo balzámu, rozčesávače na vlasy, případně dobře funguje i kokosový olej. A POCTIVĚ po pramenech VYČESAT celou hlavu! Kouzelný všiváček protáhnout vždy od kořínků ke konečkům. Najděte si svůj způsob, jak vám to půjde nejlíp a nejrychleji - co vlasy a dítě, to unikát. U sebe všiváček „zabořím“ do vlasů až po rukojeť a protáhnu (moc se s tím nemažu), u dcery, která nesnáší česání, beru menší prameny a všiváček zabořím jen z poloviny, nebo dvou třetin délky zubů. Ji to netahá (rozumějte neječí a spolupracuje) a mně to i tak jde pěkně od ruky.
- Vlasy dětem předem nemyji, to případně až nakonec. Přes ramena jim hodím ručník/plenu a vlasy pořádně (skrznaskrz) navlhčím rozprašovačem na kytky. Teplota vody je fuk, v létě dávám studenější, v zimě spíš vlažnou. Když češete namokro (ne nasucho) veškerý „úlovek“ zůstává v hřebenu, dítě se nemusí trápit v předklonu nad vanou, umyvadlem ani bílým papírem. Ručník, protože hustý všiváček vlasy „ždíme“ a může z nich kapat voda.
- Pak dám do mokrých vlasů TROCHU kondicionéru na vršek hlavy a ROZČEŠU po celé délce vlasů obyčejným hřebenem s širšími zuby, nebo kartáčem na vlasy. Kondicionér zajistí, že jsou vlasy snadno česatelné a v pohodě je hustým mikrospirálovým všiváčkem protáhnete od kořínků ke konečkům. Plus přípravek udělá stejnou službu jako silikonové šampony - vším ucpe dýchací otvory obdobně jako šampon na vši. Buď je zadusí, nebo aspoň zpomalí... Většinou dokonce zabere líp, protože je hutnější, řídké oleje ze vší snadno stečou. A platí méně je více, když dáte kondicionéru moc, na zubech nic neuvidíte. NEOPLACHUJI!
- Na nic nečekám (kondicionér by zaschnul) a HNED POKRAČUJI s Kouzelným všiváčkem. Vlasy beru postupně PO PRAMENECH a vyčesávám, jako bych je chtěla prohrábnout prsty (jen místo prstů používám zuby všiváčku), začínám vždy těsně od hlavy, kde jsou hnidy. Pokud vám kondicionér i tak schne (vyčesání trvá), dovlhčete vlasy, kondicionér nepřidávejte, to nepomůže.
- Po každém pročísnutí hřeben vizuálně ZKONTROLUJI. Když najdu veš, otřu do papírové kuchyňské utěrky, případně jde i opláchnout vodou (v misce, nebo pod proudem vody). Hnidy/vajíčka vší zasekané v mikrospirálách neřeším, jakmile je z vlasů stáhnete, jsou kaput. Všiváček od nich vyčistím až „po akci“.
- Nakonec dětem vlasy spláchnu, nebo umyji jako obvykle a ZUBY hřebenu VYDRBU kartáčkem na ruce s trochou mýdla/jaru. Pokud v mikrospirálách hnidy zůstávají, nejlepší je nechat to do druhého dne být (hnidy vyschnou) a pak vydrbat znovu, ale nasucho jakože vyprášit (už nemáčím ani kartáček na ruce ani všiváček). Desinfekci na dočištění můžete, ale nemusíte použít - veš dětská žádné nemoci nepřenáší. Určitě Kouzelný všiváček NEVYVAŘOVAT - ocel by to sice vydržela, ale barevné plastové proužky na rukojeti spíš ne, a hlavně to ani není potřeba.